prekoračenjem dopuštenog opterećenja pričvrsna ušica ili traka za privezivanje mogu puknuti
teret se neće moći zadržati.
Tako se teret može pomaknuti, prevrnuti ili izbaciti i udariti putnike.
Obratite pažnju na podatke o maksimalnom opterećenju pojedinih pričvrsnih točaka. Kombinirate li radi osiguravanja tereta različite točke za vezivanje, uvijek uzmite u obzir maksimalnu opteretivost najslabije točke vezivanja. U slučaju kočenja punom snagom, primjerice, djeluju sile koje mogu dosegnuti višestruko veće vrijednosti od težinske sile tereta. Kako biste raspodijelili opterećenje, uvijek upotrijebite više pričvrsnih točaka. Ravnomjerno opteretite pričvrsne točke ili pričvrsne ušice.
Pri rukovanju trakom za privezivanje obratite pozornost na upute za rukovanje ili na upute proizvođača trake za privezivanje.
Informacije o maksimalnoj opteretivosti pričvrsnih točaka možete pronaći u poglavlju „Tehnički podaci” u tiskanim uputama za rad.
Teret je osiguran od klizanja, prevrtanja, kotrljanja ili padanja.
Uzmite u obzir uobičajene prometne situacije, ali i situacije koje zahtijevaju manevre za izbjegavanje ili kočenje punom snagom te uvjete na lošim cestama.
Pričvršćivanje tereta odgovara važećim zahtjevima i pravilima tehnike u vezi pričvršćivanja tereta.
Ako to nije slučaj, to ovisno o zakonodavcu i o posljedicama koje nastupe može biti kažnjivo. Stoga se pridržavajte odgovarajućih zakona pojedine zemlje.
Provjerite pričvršćenje tereta prije svake vožnje te u pravilnim vremenskim intervalima za vrijeme dulje vožnje. Ispravite pogrešno ili nedovoljno dobro pričvršćenje tereta. Informacije o stručnom pričvršćivanju tereta možete dobiti, primjerice, od proizvođača transportnih pomagala ili sredstava za vezivanje tereta namijenjenih pričvršćivanju tereta.
Međuprostore između tereta i stijenki prtljažnog prostora te kućišta kotača treba ispuniti tako da jedni druge zatvaraju. U tu svrhu koristite transportna pomagala stabilnog oblika, npr. klinove, drvene podloge ili podloge za slaganje.
Istovarni i stabilan teret osigurajte u svim smjerovima.
Upotrebljavajte pričvrsne točke ili ušice i vodilice u prtljažnom prostoru ili na teretnoj platformi.
Koristite samo sredstva za vezivanje koja su ispitana u skladu s važećim normama (npr. DIN EN), npr. pregradne motke, poluge za blokadu ili mreže i trake za vezivanje. Za osiguravanje uvijek upotrebljavajte pričvrsne točke koje su najbliže teretu i obložite oštre rubove.
Za težak teret kao osiguranje upotrijebite ponajprije pričvrsne ušice.
Sredstva za vezivanje ispitana u skladu s važećim normama (npr. DIN EN) možete nabaviti u svakoj specijaliziranoj tvrtki ili ovlaštenoj specijaliziranoj servisnoj radionici.
Vozila koja se registriraju kao gospodarska vozila (N1, N2) bez pregrade ne udovoljavaju zahtjevima norme ISO 27956 u kojoj su opisane naprave za uredno osiguranje tereta u dostavnim vozilima. Pri upotrebi vozila za transport robe obvezno se preporučuje naknadna ugradnja pregrade, budući da se pravilno pričvršćivanje tereta kod vozila bez pregrade može provesti samo uz troškove.
U područje između stražnje strane sjedala i pregrade ne smije se ništa odlagati.