Motori sa unutrašnjim sagorevanjem ispuštaju otrovne izduvne gasove kao što je npr. ugljen-monoksid. Ako su otvorena zadnja krilna vrata dok motor radi, naročito tokom vožnje, izduvni gasovi mogu da dospeju u unutrašnjost vozila.
Ako su predmeti neobezbeđeni ili nedovoljno obezbeđeni, oni mogu da skliznu, da se prevrnu ili odlete i tako pogode putnike u vozilu.
prtljag ili tovar,
demontirana sedišta, koja se u izuzetnim slučajevima prevoze u vozilu.
Postoji opasnost od telesnih povreda, posebno kod manevara pri kočenju ili naglih promena smera!
Ukoliko predmete u unutrašnjosti vozila odlažete na neodgovarajući način, oni mogu da skliznu ili da se prevrnu i na taj način padnu na putnike u vozilu. Pored toga, držači za čašu, otvorene pregrade i postolja za mobilne telefone u slučaju nezgode ne mogu uvek da zadrže predmete koji se u njima nalaze.
Postoji opasnost od telesnih povreda, posebno kod manevara pri kočenju ili naglih promena smera!
Završne cevi izduvnog sistema i ukrasne lajsne završne cevi mogu biti veoma vruće. Ako dodirnete ove delove vozila, možete da se opečete.
Ukoliko koristite nosač na krovu, obratite pažnju na maksimalno opterećenje krova i maksimalnu nosivost nosača na krovu više.
Ako na krovu prevozite tovar koji više od 40 cm prelazi preko prednje ivice krova, može doći do pogoršanja rada sistema za vožnju, koji rade pomoću kamere, kao i funkcija senzora unutrašnjeg ogledala. Stoga vodite računa o tome, da tovar ne prelazi više od 40 cm.
Karakteristike vozila tokom vožnje zavise od raspodele opterećenja.
Uvek se pridržavajte ukupne dozvoljene mase vozila i dozvoljenog osovinskog opterećenja, uzimajući u obzir tovar i putnike u vozilu.
Ne tovarite vozilo iznad gornje ivice naslona sedišta.
Ukoliko je moguće, uvek prevozite tovar u prtljažnom prostoru.
Pričvrstite teret pomoću ušica za pričvršćivanje i opteretite ih ravnomerno.
Upotrebljavajte ušice za pričvršćivanje i materijal za pričvršćivanje koji odgovara težini i veličini tovara.